Echolink Nedir ?

 

ECHOLİNK NEDİR ?

Dünya EchoLink İle Haberleşiyor !

Jonathan Taylor (K1RFD) tarafından 2002 yılında geliştirilen bu program VOIP (Voice-over-Internet Protocol) teknolojisini kullanan bir yazılımdır. Kısaca VOIP, ses trafiğinin paket anahtarlamalı IP ağı üzerinde iki yönlü taşınmasına anlamına geliyor.

Bu işleyiş siteminde analog olarak ses kartından PC´ ye iletilen ses trafiği program sayesinde data paketleri olarak IP üzerinden karşı PC´ye taşınıyor ve orada tekrar analog ses verisi haline dönüşüyor ve bu sayede uzak mesafe görüşmeler DX´ ler yapmak mümkün olabiliyor.

Yazılım hızlı bir şekilde dünya amatörleri tarafından benimsenmiştir. Şu an 200 ülkede 500.000 amatör bu yazılım ile haberleşmektedir.

ECHOLİNK  KURULUMU

VoIP amator telsiz dunyasında en yaygin kullanılan programın EchoLink oldugunu biliyormuydunuz?! 

ECHOLİNK AYARLARI VE ECHOLİNKE ÜYE OLMA

1- ilk once programı indirmeniz gerekecek. Bunun icin http://www.echolink.org/register_data.jsp linkine gidin ve çağrı
işareti ile email adresinizi doldurarak programı indirin.

2- Programı indirin ve kurun. Sırasıyla asagıdaki işlemleri yapın.

ÖNEMLi: Yukarıdaki bölümlere bilgilerinizi dogru şekilde yazdıgınıza emin olun!
İlk defa bu programı kuran amatör arkadaşlar bu işlemlerin bitiminde bir UYARI MESAJI göreceklerdir. Bu mesaj yukarıda yaptığınız işlemlerin EchoLink Otoritesi tarafindan algılandığını ve onaylama işleminin başlatılması için Echolink Onay Sayfasına ugrayarak kurulumun son asamasını tamamlamanız gerektiğini bildirir. Link: http://www.echolink.org/validation/ Bu sayfada Callsign kutusuna çagrı işaretinizi yazınız ve CONTINUE düğmesine tıklayınız. Karşınıza Ready for Validation bilgisi gelecektir. Request Validation kutusuna tıklayınız. Yeni açılan sayfada Scan and Upload seceneğine tıklayın. Açılan yeni sayfada ilk kurulum sırasında kullandığınız email adresini Your E-Mail Address: kutusuna yazınız. İkinci kutuya Tarihi hala geçerli ve imzalamis olduğunuz Amator Lisansınızın sadece çağrı işareti, adres bilgilerinin ve resminizin olduğu tarafın scanner veya elektronik fotoğraf makinasi tarafından cekilmis resim dosyasını ilistirin. Bunun icin hemen sag tarafindaki GÖZAT kutusuna tıklayın ve lisan kopyasının oldugu yerden buraya iliştirin. Comment penceresine thank you, 73 yazabilirsiniz! :-) Son olarak Send File(s) kutusuna basin ve belgenizin gitmesini bekleyin. Hepsi bu kadar!  Artik isleminizin Echolink Otoritesi tarafindan onaylanmasini beklemeniz gerekecek. Onay suresi en fazla 24 saattir. Cogu zaman 2-3 saat icerisinde onaylanmaktadir. Sonucu ogrenmek icin http://www.echolink.org/validation/ sayfasina gidin. Kutuya cagri işaretinizi yazın ve Continue düğmesine tıklayın. Çağrı işaretinizin karşısında Already Validated yazıyorsa onay tamamdır. Bu durumda EchoLink progamınızı çalıştırın. Artık EchoLink kullanıcılarının listesini görebileceksiniz.


TEK KULLANICI ÖRNEĞİ
 
Bu kullanıcı modunda PC´ den PC´ ye yada PC´ den yanında bir radyo portu bulan simplex / röle frekansına çıkış yapan başka bir PC´ ye bağlanarak iletişim sağlamanız mümkün.

Yazılımı kurduktan sonra size gelen System Setup ekranında mode Single User olarak seçilir, Callsign yerine çağrı işaretiniz yazılır ve daha önce echolink otoritesince onaylanmış şifreniz password yerine yazılır. Aşağıda yer alan Name (adınız), Location ( il/ülke) ve e-posta bilgilerinizi doldurduktan sonra tamam tıklanır.


 

 REPEATER  LİNKİNG ( Röle Linkleme ) ÖRNEĞİ

Bu mod kullanıcıda ise mod olarak Sysop seçilir, kullanıcı bilgileri sabit olacağından değiştirmeye gerek yok sadece çağrı işaretinizi -R suffixini ( TA8N-R ) kullanmanız gerekir. Bu ayarların dışında Tools menüsünden Sysop Menu girilerek

echoli2.gif

RX control ve TX control ayarlarını yapabilirisiniz. Bu ayarlar yazımızın ilerleyen bölümünde vereceğim basit bir arabirimini ( Interface ) kullanırken yapacağınız ayarlardır. Son olarak bağladığınız cihaz normal röle görüşmesi ayarlarında olmalı ve mümkün olduğunca uzun görüşmeler göz önünde tutularak radyo seçiminde titiz davranmalısınız.
- Simplex Linking ( Direkt Linkleme ) :
Bu mod kullanıcıda ise mod olarak Sysop seçilir, kullanıcı bilgileri sabit olacağından değiştirmeye gerek yok sadece çağrı işaretinizi -L suffixini ( TA8N-L ) kullanmanız gerekir. Bu çalışmada radyonuz bir röle kanalında değil, boş bir amatör simplex frekansa ayarlanmalıdır.


EchoLink yazılımını kullanarak bölgelerindeki röleyi yada rölesi olmayan bölgelerde ise boş bir simplex frekansı internet´ e açmak isteyen amatör arkadaşlar için
DEVRELER&PROJELER   bölümünde çeşitli Echolink arabirimleri bulunmaktadır.ECHOLİNK PORT ACMA SORUNU

Port acma sorunu yasayan veya PROXY baglantısı yapmak isteyen amator arkadaslar icin gerekli açıklamalar  http://www.turkkonferans.org/LINKS/echolinkproxy.htm sayfasında tüm ayrıntıları ile var. Gerektiğinde TA4C veya NA5B´ye aşşağıdaki bilgilerle ulaşabilirsiniz.

*TURKIYE* KONFERANS ODASI´NA ILK BAGLANTI*

Şimdi isin en zevkli ve heyecanlı yerine gelmis bulunuyorsunuz. Echolink programini sorunsuz kurup gerekli ayarlari yaptiktan sonra geriye sadece *TURKIYE* Konferans Odasi´na baglanmaniz kalıyor. Bunun icin Echolink Programında sol alt kosede Explorer View´i secin. Sol pencerede Kıtaların sıralandığını göreceksiniz. Sonlara dogru NODE TYPES klasörüne tıklayın. Burada CONFERENCES´e tıklayın. Orta sayfada tum Dünya Konferans Odalarının harf  sırasına göre listesi görülür. Burada *TURKIYE* konferans odasını bulun ve çift tıklayarak bağlanın. Odaya bağlantı başarılı olmuştur umarım. çağrı yapın. Size mutlaka bir arkadaşımız cevap verecektir. Odaya istediğiniz kadar bağlanıp kopabilirsiniz. Istediğiniz sure kadar kalabilirsiniz. Hatta 24 saat bagli da kalabilirsiniz. Bu tüm kullanıcıları sevindirir. Ayrica surekli baglı olmanız veya defalarca baglanip ayrılmanız *TURKIYE* Konferans Odasi sitemine veya kullanıcılarına hiçbir sekilde zarar vermeyecektir.

*TURKIYE* Konferans Odasi´na hosgeldiniz!

 

Tum bu işlemler için yardıma ihtiyacınız olursa TA4C Uğur Şen, ugurta4c@hotmail.com veya NA5B, Mehmet Ozcan, na5b@hotmail.com email veya MSN´e hic çekinmeden yazın.. Gereken tüm yardım ve bilgi size anında verilecektir. Burada bazı ayrıntılar yazılmamış olabilir. EchoLink ile ilgili her konuyu sorabilirsiniz.

73.gif

Copyright Kenan ADIYAMAN (TA8N). 2007 - 2018 All Right Reserved. |